Příčiny deprese

9. listopadu 2012 v 4:26 | Ravicu |  Onemocnění duše
Vloha + spouštěč = deprese

Na pozadí deprese (endogenní - "pravé" deprese) bývá určitá dispozice (vloha). Je-li tato dispozice, mnohdy dědičně daná, aktivována, způsobí projevy poruchy. Tím spouštěcím elementem může být celá řada podnětů: stres, silný úlek, dlouhodobá nespokojenost,

užívání některých léků (např. některé preparáty na vysoký tlak nebo antikoncepce), zvýšená konzumace alkoholu, nedostatek odpočinku a spánku, vyčerpávání organismu nezdravým životním stylem a podobně. Mnoho depresí se objevuje na jaře a na podzim.
Náladu ovlivňují i výkyvy v činnosti endokrinních žláz (žláz s vnitřní sekrecí) a tak není udivující, že deprese často začne v obdobích jako je puberta, laktace, klimakterium nebo v průběhu menstruace.


Další koncepce - Podle psychoanalytického pojetí je deprese reakcí na nějakou ztrátu, další názor praví, že jde o důsledek narušeného vztahu mezi matkou a dítětem v raných vývojových fázích; podle jiné koncepce existuje cosi jako depresivní osobnost, která má sklon více prožívat negativní události v životě. Ztráta rodiče do 11 let věku je významným predispozičním faktorem (neboli zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího objevení se deprese).
Náchylnost k depresi také zvyšují potíže nebo určité neschopnosti ve vztazích k druhým lidem. Kdo neumí říkat "ne", nechává si pro sebe své pocity, špatně navazuje vztahy a žije v obavách, že jej ostatní neberou a neváží si ho, ten by se měl - v rámci prevence deprese - pokusit o řešení těchto věcí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Snažili jste se léčit depresi bez odborníka?

Ano, různě a neúspěšně 33.3% (2)
Alkoholem 50% (3)
Drogami 0% (0)
Sportem 0% (0)
Poškozováním sebe 0% (0)
Ne, ihned jsem vyhledal/a odborníka 16.7% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)