Typy deprese

9. listopadu 2012 v 4:27 | Ravicu |  Onemocnění duše
Depresivní epizoda:
 • Lehká depresivní epizoda - Takový člověk se musí do všeho nutit, nic ho netěší, stahuje se do sebe, nicméně plus minus udělá, co je potřeba doma i v práci. Léčí se ambulantně.
 • Středně těžká depresivní epizoda - Tento člověk je nešťastný, jeho stav mu neumožňuje pracovat, nic ho nebaví. Léčí se buď ambulantně nebo v rámci hospitalizace.
 • Těžká depresivní epizoda bez psychotických příznaků - Takový člověk je v tak hlubokém útlumu, že se nedokáže postarat ani sám o sebe; celkově je zpomalený, jen leží a zaobírá se svými černými myšlenkami. Existuje i agitovaná forma těžké deprese, pro kterou je typický neklid a dezorganizované chování.
 • Těžká depresivní epizoda s psychotickými příznaky - Platí vše, co v předchozím odstavci plus navíc se vyskytují bludy a/nebo halucinace. (Bludy jsou neopodstatněné myšlenkové konstrukce, nemá cenu je vyvracet; jde např. o přesvědčení nemocného o vlastní výlučnosti, o tom, že na něj někdo spadeno atp. Halucinace jsou smyslové vjemy, pro které není opora v realitě - např. "hlasy".)
Rekurentní depresivní porucha
- střídání depresivní epizody a období remise (odeznění příznaků)
Rekurentní krátká depresivní porucha
- stejné, jako předchozí, ale epizoda trvá méně než dva týdny
Dystymie
Dystymie je jakoby slabá chronická deprese. Trvá minimálně dva roky a projevuje se skleslostí, neschopností radovat se, únavou, poruchami spánku, morozitou (brbláním) a zabýváním se vlastní nešťastnou situací. Týká se asi 3% lidí. Léčí se podobně jako depresivní porucha.
Další členění depresí:
 • endogenní - Endogenní ("vnitřní") deprese vzniká bez vnějších příčin - je důsledkem nevyváženého chemického prostředí v mozku. Jde o "pravou" depresi a léčí se pomocí antidepresiv.
 • reaktivní - Příčinou reaktivní deprese jsou určité události v prostředí člověka - nahromaděné starosti, ztráta blízkého člověka, velké změny apod. V myšlenkách se dotyčný k této krizové události stále vrací a nedaří se mu s ní vyrovnat. V léčbě je velký prostor pro psychoterapii a úpravu životního stylu. Moderní možností jsou online programy Žlutá sova vycházející z práce psychologů a terapeutů.
 • symptomatická - Symptomatická deprese je stav, který se jako deprese tváří, ale je až důsledkem něčeho jiného - například otravy, epilepsii, nádory nebo demence. Je třeba nejprve léčit primární příčinu.
 • larvovaná deprese - Larvovaná deprese je označení pro depresi, která se projevuje jen na tělesné úrovni - např. zažívacími obtížemi, bolestmi zad, závratěmi apod. Pro tyto problémy se nenajde biologický podklad, protože příčina je v psychice. Že jde o depresi se pozná tak, že po tělesné stránce je člověk v pořádku a že jeho potíže zmizí po nasazení antidepresiv. Larvovaná deprese je zářným příkladem faktu, že psychické dění dovede velmi výrazně ovlivňovat tělesné pochody.
 • sezónní deprese - Většinou se projevuje jako útlum nálady, zpravidla v podzimních měsících (ale může se objevit i na jaře). Podzimní nebo zimní deprese se léčí pomocí fototerapie. Při fototerapii se člověk vystaví intenzivnímu světlu. Sezení je třeba opakovat, probíhá ráno a trvá vždy kolem 10 minut.
 • poporodní deprese - Jako poporodní deprese se obvykle označuje stav nastupující druhý až třetí den po porodu. Čerstvou matku přepadá stísněnost, plačtivost, zmatek z toho, co vlastně k dítěti cítí a pochybnosti, zda mu dokáže být dobrou matkou. Tento "blues" většinou odezní spontánně a relativně rychle a je důsledkem prudkých hormonálních změn v těle ženy po porodu a s nástupem laktace. "Pravá" poporodní deprese se objevuje po dvou týdnech až půl roce po porodu a je to závažný stav provázený úzkostí, smutkem, únavou a často neschopností postarat se o dítě a sebe. Vzácně se objevuje psychotický stav matky (přítomnost bludů a halucinací) , který vyžaduje hospitalizaci, neboť v ohrožení je v krajním případě její život i život dítěte.
 • deprese v menopauze - I tato deprese má hormonální pozadí, vyskytuje se u žen během menopauzy (přechodu) a lze ovlivnit hormonální substitucí. Účinná je i psychoterapie, protože kromě biologické roviny zde hrají důležitou roli i psychologické a společenské faktory - je to doba, kdy se osamostatňují děti, ohlašuje se stárnutí a vtírá se pocit, že co člověk do té doby nezvládl, už bude těžko dohánět.

a dále s depresí vzdáleně souvisí:
depresivní neuróza - Nejhorší nálada přicházívá večer a na rozdíl od pravé deprese není smutek trvalý - člověka lze rozptýlit a celkově uznává, že jeho útlum je přechodný
porucha osobnosti - Příznaky deprese jsou slabé intenzity a jde o trvalé citové zaměření člověka. "Deprese" je zakódována v jeho osobnosti a jako takovou ji téměř nelze léčit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máte sezónní deprese? (jaro, podzim)

Ano, vždy 0% (0)
Někdy mně to postihne 0% (0)
Nějaký náznak by byl 100% (2)
Ne, to mně netrápí 0% (0)
Ani nevím 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)