Fototerapie

17. ledna 2013 v 12:37 | Ravicu |  Onemocnění duše
Fototerapie je medicínská metoda, určená k léčbě depresí a s ní spojených poruch spánku. Používá se ale i v jiných oborech (neonatologie, hojení ran, rehabilitace, lázeňství).


Léčba probíhá často ambulantně u psychiatra případně psychologa. Stejně tak je možné si lampu zakoupit.
Pacient se denně vystavuje jasnému světlu ze vzdálenosti minimálně 1 metr po dobu 20 až 60 minut - nejlépe hned po probuzení. Důležité je aby světlo dopadalo na sítnici, pacient se ale nemusí dívat přímo do zdroje světla, oči jsou zavřené.
Nejnovější výzkumy dokazují že melatonin je v mozku vylučován především v druhé polovině noci. Melatonin je dle těchto výzkumů dáván do spojitosti s depresogenním účinkem. Pokud je fototerapie použita bezprostředně po ranním probuzení, pak je vylučování melatoninu ukončeno, případně se melatonin odbourává. Tím dojde k pozitivní změně nálady.
Nejlépe ověřenou a plně uznávanou fototerapií je účinek při sezónně podmíněné depresi, neboli tzv. zimní depresí. Množí se ale stále více studií, které svědčí o tom, že fototerapie je účinná u všech forem depresí.
Účinné je normální bílé světlo, které odpovídá spektru slunečního světla. Samozřejmě že nemusí být používáno pouze umělé světlo (terapeutická lampa). Studie však ukazují, že se dnes lidé příliš málo pohybují venku, aby se tak potažmo vystavili potřebnému množství světla.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)