Hysterie

22. ledna 2013 v 0:03 | Ravicu |  Onemocnění duše
Hysterie je psychický stav, charakteristický výraznou a nestabilní emotivitou (citlivost), sklon k primitivním reakcím, pocity životního neuspokojení. Nápadná je snaha o předvádění duševních stavů pro okolí, projevující se v nejvýraznější formě jako hysterický záchvat (třes, zmítání, křeče, zrychlené dýchání, některé poruchy vědomí, někdy až vyklenutí celého těla do oblouku - na rozdíl od jiných záchvatů je však tento určen divákům, event. pády jsou opatrně "sehrány").


Někdy se objevují tzv. konverze připomínající jiná onemocnění (obrny, slepotu apod.) - disociační či konverzní poruchy. Na rozdíl od nich se však neřídí základními fyziologickými zákony (atypické obrny, slepota nevede ke srážkám s předměty apod.). Někdy však není lehké odlišit udávané příznaky ze strany vnitřních orgánů od skutečného organického onemocnění (simia morborum). Dnes převládají právě tyto méně nápadné projevy, na rozdíl od záchvatů a výraznějších konverzí, které byly častější v minulosti.

Hysterie může být součástí narušené struktury osobnosti (hysterická psychopatie projevující se vlastně neustále způsobem chování a jednání - kromě uvedených příznaků bývá značná prolhanost, intrikánství, předstírání), nebo jde o důsledek drastického zážitku (hysterická reakce) nebo dlouhodobě neuspokojivé situace (hysterická neuróza).

Hysterie postihuje podstatně častěji ženy než muže. Dávní lékaři spojovali na základě svých pozorování uvedené jevy s pohlavními orgány ženy (děloha - řecky hystera); dnes se soudí, že snad může jít o poruchu v určitých oblastech mozku (hypothalamu, limbickém systému). S ohledem na to, že právě tam jsou centra ovlivňující pohlavní funkce, nebyla snad dávná pozorování daleko od pravdy.

V léčbě se užívá kombinace psychoterapie, hypnózy a farmakoterapie, u hysterické psychopatie má být pacient(ka) v trvalém kontaktu s psychiatrem. Někdy se ovšem pojmu hysterie zneužívá pro celkem běžné a oprávněné reakce žen. Za určitých okolností (např. při velké katastrofě) může hystericky reagovat i větší skupina lidí najednou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)