Poporodní deprese

17. ledna 2013 v 13:02 | Ravicu |  Onemocnění duše
Poporodní psychické změny popisoval už ve starověku Hippokrates. Touto poruchou netrpí jen ženy, které se již dříve psychiatricky léčily (i když jsou k tomu náchylnější), ale stejně tak i zcela psychicky zdravé ženy, které nikdy předtím neměly duševní problémy.


Poporodní stav je doba velkých změn životních i organických a pro ženu je to psychicky nejnáročnější období v životě. Podílí se na tom jednak nepříjemný prožitek z porodu, sociální situace rodiny, vztahy s partnerem a příbuznými, ale také zásadní změna života ženy, která musí od té chvíle vše podřídit svému dítěti. Matka bývá často po porodu velmi fyzicky vyčerpaná a v jejím těle nastávají dramatické hormonální změny. Účinek kolísání hladiny hormonů je známý i v běžném životě ženy jako premenstruační syndrom, kdy také dochází k psychickým změnám několik dní před nástupem menstruace. Tyto změny hormonálních hladin jsou ale jen malé ve srovnání s tím, co se děje po porodu, kdy obsah hormonů v krvi klesne opravdu drasticky.

Poporodní psychické poruchy rozdělujeme do několika skupin podle závažnosti, nejčastěji do tří: Poporodní blues, poporodní deprese a poporodní psychóza.

Poporodní blues
Poporodní blues se považuje za spíše normální stav a vyskytuje se asi u 80% matek. Jedná se o krátkou a přechodnou záležitost, která netrvá déle než dva týdny. Většinou začíná přibližně třetí den po porodu, místo radostného naladění je matka skleslá a smutná. Někdy začne být plačtivá, přecitlivělá, může mít i pocity zlosti či osamělosti. Situace se však obvykle velmi brzy urovná i bez léčebného zásahu, důležitá je podpora okolí, která urychlí uzdravení.

Pozdní poporodní deprese

Pozdní poporodní deprese je daleko závažnější stav než poporodní blues, může nastat i delší dobu po porodu. Postihuje přibližně 10% matek. Matka je obvykle vyčerpaná, dlouhodobě unavená, pesimistická a zažívá pocity úzkosti z různých důvodů. Někdy začne neustále přemýšlet, jak zabezpečí své dítě, zda bude dobrá matka a všechny její myšlenky mohou být orientovány na to, že se nedokáže o dítě správně postarat. Může trpět výčitkami svědomí a poruchami spánku. V tomto případě je již nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc, je zde totiž určité riziko sebevražedných tendencí.

Poporodní psychóza

Nejzávažnější stav, kdy žena zažívá pocity silného rozrušení, extrémní výkyvy nálad, výpadky paměti, poruchy soustředění (neschopnost číst, sledovat film), změněné vnímání času. Matka ztrácí kontakt s realitou (někdy ani neví, jak se jmenuje, jaký je den), často trpí bludy, zrakovými a sluchovými halucinacemi a ztrácí schopnost pečovat o dítě. Často bývá přítomen tzv. "Capgrasův příznak" - matka je přesvědčená, že vlastní dítě jí bylo vyměněno, ke kojení jí bylo doneseno cizí dítě, podobné vlastnímu. Psychóza se často se vyskytuje hned po porodu, ale může se objevit i do dvou měsíců po porodu. Tento stav vyžaduje hospitalizaci, jinak hrozí, že ublíží sobě a svému dítěti. Důležité však je, že matka si svůj stav neuvědomuje! Poporodní psychóza se vyvine asi jen u 0.1% žen (díky bohu).

Vyšší pravděpodobnost, že onemocnění propukne, je u žen, které již dříve trpěly nějakým psychiatrickým onemocněním, například depresí.

Také pokud již žena prodělala podobný stav u předešlého dítěte, hrozí, že se situace u dalšího dítěte bude opakovat. Je proto potřeba, aby na to rodina byla připravená a byla schopná při příznacích včas pomoci, či vyhledat lékařskou pomoc.

Jako hlavní příčiny se uvádí hormonální změny způsobené porodem, fyzické vyčerpání a velice silné neznámé emoce, která žena po porodu prožívá.

Prevence poporodní psychózy

Matka by měla dostatečně spát. Když dítě usne, měla by všeho nechat a jít si lehnout s ním.

Není nutné mít domácnost pořád v perfektním stavu. Návštěvy je možno odmítnout nebo je případně zaúkolovat, ať s něčím pomohou. Pokud začne mít matka pocit, že péči o dítě a o domácnost nezvládá, raději by se měla svěřit partnerovi nebo nejbližší rodině, aby měl někdo její stav pod kontrolou. A případně ji včas odvedl za odborníkem.

Léčba poporodní psychózy

V případě lehčích forem poporodní psychózy ženy docházejí do specializovaných psychoterapeu­tických programů. Při tom užívají léky, většinou hormonální léky či antidepresiva. V případě, že psychóza pokročí do těžšího stádia, léčí se hospitalizací v psychiatrické léčebně.

Důležité je nepodceňovat vážnost situace a včas, třeba i za pomoci okolí, vyhledat odbornou pomoc. Podpora okolí je pro uzdravení zásadní a partner by měl postižené poskytnout základní oporu a být jí v nejtěžších chvílích nápomocen.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)