Zpráva o Černobylu

10. dubna 2013 v 4:29 | Ravicu |  Nad tímto se zamysleme...
Dneska se do mého oka zaklínil velmi znepokojující článek.
Něco málo z historie, ikdyž si myslím, že to snad proboha každý zná! Takže rychle v kostce: V roce 1986 došlo v tehdejším SSSR k hrozné havárii jaderné elektrárny.


Na nemoc z ozáření tehdy zemřelo mnoho lidí. Blízké okolí, nejznámější město Pripjať bude snad navždy neobyvatelné. Kontaminovaná je veškerá příroda, včetně spodních vod, tak i objekty vytvořené člověkem. Dodnes se stále objevují nové a nové oběti Černobylu. Radiace způsobila narušení genetické informace a stále se rodí výrazně handicapovaní jedinci, dále narůstá výskyt rakovinných onemocnění a závažných nerakovinných nemocí. Nemluvíme o tisícech lidí, kteří zahynuli při likvidaci havárie. Zničený reaktor byl "přikryt" tzv. sarkofágem, který napovrch nepropustí žádnou radiaci. Problém je to, co vzniká uvnitř. Nový prvek jménem čenobylit! Bylo mnoho problémů se sehnáním financí na stavbu nového sarkofágu. V roce 2012 byla započata rekonstrukce, ovšem krátce na to, v roce 2013 se v tisku objevila tato zpráva:

KYJEV - Nad nefunkční strojovnou bývalé jaderné elektrárny Černobyl na Ukrajině v úterý pozdě večer popraskala a spadla část panelové střechy. Správa vysloužilé elektrárny oznámila, že po nehodě nenaměřila únik radiace a nikdo nebyl zraněn.
Jaderná elektrárna Černobyl po havárii v roce 1986 spočívá pod betonovým sarkofágem, který brání šíření radioaktivity.
Beton se drolí
Betonové panely popraskaly pod tíhou sněhu nad strojovnou nedaleko sarkofágu pokrývajícího radioaktivní místa. Samotný sarkofág ale porušen nebyl. Jeho kvalita nicméně není dlouhodobě v pořádku, drolí se a musel se několikrát opravovat. Správa Černobylu už vybudovala nový kryt poblíž bloku a nad ten současný jej postupně přenáší. Nový sarkofág by měl být umístěný do roku 2015 a měl by vydržet 100 let.

Říkám si, opravdu je všechno v "pohodě"? To přeci tvrdili už tehdy, kdy byla katastrofa dokonce zamlčovaná a do světa se dostala díky švédským vědcům, kteří zaznamenali zvýšenou koncentraci radioaktivity přicházející z východu a tuto informaci si nenechali pro sebe. Trvalo dlouho, než tehdejší SSSR začalo problém vůbec řešit. Zfalšované výsledky o radioaktivitě, nezahájení okamžité evakuace a plno jiných velmi podobných a nepochopitelných kroků. Máme tedy věřit i teď, nebo máme být skeptičtí? A i kdybychom byli, není už pozdě něco dělat? A co je to, co bychom měli udělat? Černobylská katastrofa ovlivnila svou radiací v roce 1986 i Českou republiku. Ne všechna bezpečnostní opatření byla vykonaná tak, jak měla. Je tedy prudký a neustálý vzrůst vážných onemocnění způsoben touto katastrofou, nebo je to jen náhoda?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Argonna Argonna | Web | 13. dubna 2013 v 13:53 | Reagovat

Zaujimavy clanok. Osobne si myslim ze sme tym ovplyvneni viac, ako si uvedomujeme, a  stale to moze byt este horsie, ak sa stane nieco podobne

2 Ravicu Ravicu | E-mail | Web | 13. dubna 2013 v 20:38 | Reagovat

[1]: Děkuju, jinak máš pravdu, nevíme a myslím, že ani se nikdy nedozvíme..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)