Pět mužů a jedno srdce (film)

18. června 2013 v 3:44 | Ravicu |  Umění, co mě hřeje
Zase jedna slátaninka do rubriky mého okouzlení uměleckými počiny. Tentokráte jsem vybrala film, aby byla nějaká změna.


O filmu

Film byl natočen roku 1971. Scénář nespáchal nikdo jiný, než sám pan Jaroslav Dietl. Vystupují v něm samí bezvadní herci - jenom pro příklad - Vlastimil Brodský, Eduard Cupák, Josef Hlinomaz, Vladimír Menšík, Nina Divíšková, Emma Černá, Lubomír Kostelka, Martin Růžek, Martin Štěpánek, Marie Motlová, Jana Šulcová.

Pět mužů zobrazuje pět lékařů na kardiochirurgii. Každý z nich má své zájmy, svojí "zvláštní" povahu, problémy, názory na svět a lásku k práci. Ono jedno pomyslné srdce představuje dění na pracovišti. To je zvláštní tím, že zde probíhají unikátní (dnes již bežné) operace na "otevřeném" srdci. Přesto se v příběhu objeví jenom jedno srdce - kdy operace má mnoho komplikací, ale lékaři pacienta o chlup zachraní před smrtí.

Do "opeačního" příběhu jsou zapasované problémy jednotlivých lékařů a jsou vyobrazeny jako "snové" scény. Další dějovou linii tvoří nástup mladé a nezkušené sestry na náročné oddělení, která je okouzlena vynikajícím a zkušeným lékařem. Celý film pak působí jakoby do jemného příběhu byl zapasován dokumentární film (autentické záběry z operačního sálu při výkonu). Celý příběh je vyprávěn z pohledu tamního zřízence, který nás celý film doprovází.

Moje dojmy

Kdo mě zná, už jistě tuší, co ze mě asi vypadne. Ano - film je naprosto úžasný a uchvacující. Když jsem ho viděla poprvé, padla jsem na prdel a civěla na něj s otevřenými ústy. Už jenom zpracování filmu je tak jemné, nežné a přitom realisticky tvrdé. Celý film na mě působil tak zvláštně, že dodnes nejsem schopná popsat své pocity. O záběrech operovaného srdce ani nemluvím. Ve filmu jsem se ztotožnila s novou, nezkušenou, nastupující sestrou. V té době jsem byla ve stejné pozici a připadalo mi to, jako by někdo natáčel mě. Stejně tak i její obdiv ke zkušenému lékaři. Naivita o záchranně lidských životů. Celá já. Možná, že jsem ovlivněna svými pocity a profesionální deformací, ale zastávám názor, že film je bohužel velmi nedoceněný.......
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)