Zpěvy sladké Francie (Hugues Aufray)

23. srpna 2013 v 2:17 | Ravicu |  Umění, co mě hřeje
Dnes se budu věnovat mému milovanému francouzskému umělci jménem Hugues Aufray /:Ig Ofré:/. Většina z Vás si řekne, kdo to sakra je? Ale mohu Vás ujistit, že jste na stoprocent slyšely alespoň jednu jeho píseň. Jak si tím můžu být tak jistá?


Odpověď je naprosto jednoduchá. Jeho písně nejenom, že ovlivnily celý svět a všude se staly hity. V průběhu let, až dodnes neustále vznikají cover verze jeho písní. U nás se této role chopil Waldemar Matuška. Písně jako Santiano, Stewball, Sbohem lásko, Slavíci z Madridu a mnoho dalších jsou autorské kousky zmíněného Huguese Aufraye.

Kdo je Hugues Aufray?

Francouzský skladatel, textař, zpěvák a kytarista. Ve Francii je znám i jako úspešný malíř,sochař a spisovatel. Narozen 18. 8. 1929 v Neully-sur-Seine .

V r. 1940, za války, jeho rodina uprchla do Soréz v départementu Tarn, který je na jihu Pyrenejí. Tam chodil na vysokou školu , prestižní zařízení, která se zaměřovala na koně. Jeho otec pochází ze Španělska. Po rozvodu rodičů se přestěhoval s otcem do Madridu. Své první písně, zpívá ve španělštině, velice dobře ovládá hru na španělskou kytaru a není náhodou, že jeden z jeho oblíbených témat písní bude i cestovaní. Když se vrátil do Francie (chtěl se stát malířem) studoval tam uměleckou školu, ale jelikož neměl peníze na studia, začal účinkovat v kabaretech v Latinské čtvrti, hrál i po ulicích.

Po úspěších v několika soutěžích kytaristů se dostal do povědomí veřejnosti. Oženil se v roce 1951 Helen Faure, s níž má dvě dcery Marii a Charlotte. Pro svou ženu složil a nazpíval desku z názvem: À mon Hélène.

Po prvé se jako zpěvák prezentoval v soutěži stanice Europe 1, v roce 1959 písní "Le poinconneur des Lilas"
V roce 1961 se zúčastnil v New Yorku slavné Ed. Sullivan show, spolupracoval se skupinou Peter, Paul and Mary. Tehdy se setkal Bobem Dylanem.

V ČR se prvně objevil na Bratislavské Lýře v 60. létech a poté navštívil Prahu i Ostravu. V roce 1967 koncertoval v Ostravě v Hale Tatran. Pro širší veřejnost se dostal zřejmě do podvědomí posluchačů 1968 účinkováním v úspěšném seriálu české televize Píseň pro Rudolfa III, kde byl hostem a zazpíval tam dvě z jeho nejúspěšnějších písní Santiano a Celine.
Bohužel pro nás byl seriál zhruba na dvacet let zamknut v trezoru.

V 70. letech organizuje ekologické a humanitární akce a koncerty. V roce 1977, vydavá dvojalbum Transatlantic (je tam píseň i o Praze)

V současnosti žije se svou rodinou ve vesničce Marnes la Coguette u Paříže.
Ve volném čase se věnuje svému velkému koníčku - malování. Jeho láskou jsou, ale i koně, které chová na farmě a nabízí výcvikové kurzy pro děti. Jeho další láskou je moře a plachtění i proto se v jeho písních objevují námořníci.

Ve městě Montauban je pokřtěna škola jeho jménem, pravidelně se tam vrací, aby se setkal s dětmi z této školy, která nese jeho jméno.

Jeho texty jsou zaměřeny proti rasismu, intorelanci a násilí. Zaobírá se i ekologií a to užod začátku svého vzestupu. Skoro v každé písní je ukryto nějaké poselství.

V prosinci roku 2006, měl koncert v České Republice v rámci šansonového festivalu, "téměř po čtyřiceti letech!" konkrétně v Brně.

Já a Hugoušek!

Ano, opět jako puberťák osluvuju ho jako Hugouška. Tento člověk mě svými písněmi a názory na svět a taktéž svou úžasnou povahou toliko uchvátil, že snad nemám ani slov, která by to byla schopná popsat. Sehnat překlad jeho textů je více než náročné, ale narazila jsem na děvče, které je volně překládá a docela to dává i smysl. Většinou jsem používala překladač, ale jak jistě všichni víme, chce to notnou dávku fantazie., takže sem bohužel ani nemůžu dát přeložený text, což mě mrzí, páč ty písničky jsou opravdu nádherné a mají duši. Dokonce mám i EP desku, bohužel jedinou, za to s mýni oblíbenými písničkami. Francouzská kultura mi byla vždy blízká, ale právě Hugoušek je jedním z těch, kdo mě do ní ještě více zasvětil, ač má kořeny ve španělsku. Ono je to na některých písničkách slyšet (třeba Slavíci z Madridu májí jasnej španělskej rif, pojmenování písničky je čistě česká záležitost.) Dám Vám sem jeho nejprofláklejší písničku ve Francii, která se dokonce učí na základních školách a podle které pojmenovali rodiče Celine Dion. Píseň se totiž jmenuje Celine a rovnou sem dám verzi ze seriálu Píseň pro Rudolfa III., natočeného Českou televizí.

 

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)