Cyklothymie - teorie a realita

24. listopadu 2013 v 13:49 | Ravicu |  Onemocnění duše
Udělám trochu změnu při vysvětlování duševních onemocnění. Dnes jsem si vybrala cyklothymii. protože mi ji lékaři diagnostikovali a doufejme, že celá diagnostika je konečně u konce a za půl roku se zase nedozvm, že je mi něco jiného. Proč teorie a realita? Některá tvrzení ohledně cyklothymie jsou pro mě pouhou teorií, protože z praxe je znám trochu jinak.


Co nám říká o cyklothymii učebnice?

Trvalá nestálost nálady, resp. cyklické střídání smutné nálady (mírné deprese) a nálady veselé (mírné elace, hypománie). Druh afektivní poruchy řazený nově (MKN-10) spolu s dystymií do skupiny trvalých poruch nálady. Objevuje se nejč. v období dospívání, častější je u žen, odchylky nálady bývají patrny i v rodině. Podle potřeby se léčí psychoterapií či farmaky (lithium, ev. antidepresiva). Považuje v jistém smyslu za analogii k bipolární afektivní poruše, diagnóza vyžaduje anamnézu několika period mírné deprese a hypománie po dobu nejméně 2 let. Dystymie je pak analogií depresivní poruchy. Spojení obou poruch do jedné skupiny odpovídá klasickému pojetí maniodepresivní psychózy.

Jak to cítím já?

Souhlasím - trvalá nestálost nálady, trvání a střídání minimálně po dobu dvou let.

Nesouhlasím - cyklické střídání mírné deprese - fakt sorry, ale buď se doktoři zase sekli, nebo nemůžu najít ty nejnovější informace o této poruše, ale mírné deprese jsem opravdu neměla. Moje deprese už byla opravdu těžká, neo na hranici střední a těžké deprese. Byla jsem na hraně mezi životem a smrtí. Je to asi to jediné s čím nesouhlasím. Hypománie byla opravdu jenom hypománií, klasickou mánii jsem myslím neměla, ani nevím.

Tuto poruchu někteřé prameny řadí jako II. typ BAP, jiné ji vůbec nepovažují za druh BAP. Můj názor je ten, že to zkrátka druh BAp je, už kvůli příznakům, co jsem pocítila na vlastní kůži. Mimochodem jsem našla na FB skupinu cyklothymie, možná se přidám: https://www.facebook.com/groups/164203567124333/
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 diaries-for-you diaries-for-you | Web | 24. listopadu 2013 v 13:57 | Reagovat

veľmi pekný blog

2 Ravicu Ravicu | E-mail | Web | 25. listopadu 2013 v 21:26 | Reagovat

[1]: Děkuji ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)