Začínám lépe rozumnět

10. ledna 2014 v 7:05 | Ravicu |  Můj život s diagnózou
Není to tak dávno, co jsem tu řešila svůj problém - cyklotymii a porovnávala s odbornou literaturou. Stále mi ale chybělo to hlavní a sice kam zařadit tuhle svou "úžasnou" nemoc.Nejdřív Vám vnutím a doporučím svůj původní článek "učebnice a realita cyklotymie"

Stále jsem neměla jasno kam cyklotymii zaškatulkovat. Jedni odborníci psali, že cyklotymie se řadí k BAP (bipolární afektivní porucha) jako její "zrychlená" forma. Další odbornící cyklotymii zatracují a neuznávají ji jako druh BAP. Nenašla jsem žádnou literaturu, ze které bych nebyla zmatená. Dostala jsem spásný nápad, zeptat se na kontrole na psychině.

Musím říct, že mi to docela objasnilo problém. Paní doktorka mi řekla, že odborníci vedou spory o toto zařadění cyklotymie a tudíž názor není ucelený. Rozdíl mezi klasickou BAP a cyklotymií jako její formou je nejenom v rychlosti změny nálad.

S cyklotymií se dá lépe pracovat a to z toho důvodu, že kromě biologie je z druhé části založena na poruchách osobnosti, kterou já mám - hraniční typ. Abych to lépe vysvětlila. BAP je zkrátka dána jedním faktorem - je to nemoc. Cyklotymie má tyto faktory dva - nemoc s výrazným podílem poruchy osobnosti se kterou se dá pracovat. Takže cyklotymii je možno do určité míry ovlivnit v tom je zásadní rozdíl.

Říkám si, že na sobě už pracuju kurva dlouho a že si tím nejsem jistá, hlavně když to se mnou parádně házelo a já nebyla schopná to nijak ovlivnit. Teď se prozměnu můj článek rozchází s článkem o psychologii do tématu týdne.

Samozřejmě vím, že nic, natož nemoc, nejde zaškatulkovat a vše je naprosto individuální. Nuže já doufám, že se mi vlastním usílím povede kompenzovat až vymýtit tuto poruchu, protože nad hlavou mi stále visí riziko. Cyklotymie se totiž může snadno rozvinout do klasické BAP.

Uvidíme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)