Bipolární porucha ve filmu (Záhadný pan Hyde)

1. února 2014 v 4:46 | Ravicu |  Umění, co mě hřeje
Dnes se budu věnovat jedné televizní inscenaci, kterou jsem nedávno objevila, asi byla zavřená v trezoru, protože tam hrál mimo jiné i Jiří Kodet, nicméně si myslím, že nejenom blogoví čtenáři, ale i generace, která film zažila už nebude vědět, která bije. Pravdou je, že tahle inscenace není pro každého, má v sobě určitý druh náročnosti, ale ne dějové náročnosti...Jde o adaptaci známé Stevensonovy povídky Jekyll a Hyde,o vědci, který v touze po věčném mládí zneužil svou genialitu. V adaptaci je příběh obohacen o nový motiv - dobro a zlo se v člověku mění nejen pod vlivem drogy, ale i z důvodu neukojitelné lásky. Pan Hyde vystupuje jako asistent doktora Jekylla. Doktor Utterson a jeho přítel mají o Jekylla starost, protože se poslední dobou chová čímdál divněji, tuší, že za vším je onen záhadný Hyde.

Jekyll je rodinným lékařem lady Denversové, do níž je tajně zamilován. Je talentovaným vědcem a vynalezl tekutinu, látku, jejíž účinek je velmi zvláštní - omlazuje, ale zároveň mění charakter. A to se mu stává postupně osudným...

Zajímavostgí je, že televizní inscenace z roku 1964 byla vysílána živě a přitom zaznamenána. Podřídilo se tomu i herecké obsazení, které využilo pro roli šíleného vědce (Jekylla a Hydea) netradičně dva herce, neboť jeden by v přímém vysílání nestihl převleky i přesuny... Doktora Jekylla tedy hraje s elegancí anglického gentlemana Martin Růžek a démonickou podobu jeho alter egu dal Ilja Racek.

Pro mě je inscenace naprosto dokonalá, zejména díky úžasnému výkonu Iljy Racka. Když jsem se dozvěděla, že byla inscenace vysílána živě, vyvalila jsem oči, vůbec jsem netušila, že něco podobného se v té době dělalo. Navíc v mých očích rapidně stoupla skvělost inscenace. Řekla bych, že hodně podobný je film Hrabě Drakula z roku 1970, kde hraběte opět hraje můj oblíbený Ilja Racek. Tato inscenace je podle mě ale o dost lepší. Velmi doporučuji všem, kteří se zajímají o starří filmovou tvorbu, nebo vyhlédávají nevšední zážitky :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)