Jak reagovat na člověka v manické fázi BAP

15. května 2014 v 8:22 | Ravicu |  Onemocnění duše
1. Hlavní je naučit se co nejdříve rozpoznat příznaky ohlašující návrat nemoci.


2. Cílem je "zklidnit" člověka, vyhýbat se konfliktům, udržovat kontakt a zabránit zvyšování "vzrušivosti".

3. Velkou chybou bývá považovat všechny emoce nebo vnější projevy chování za známky návratu nemoci. Nemocný má právo se smát nebo se zlobit - neznamená to hned, že se začíná dostávat do mánie.

4. Snažte se nemocného přesvědčit, aby šel ke svému lékaři nebo mu alespoň zavolal. Je to velmi obtížná avšak nutná záležitost.

5. Zachovejte klid. Nemocný v manické fázi přehnaně reaguje. Např. během hovoru s rozčíleným člověkem se rozčílí ještě víc.

6. Nemocnému neodporujte, otevřeně ho nekritizujte a snažte se vyhýbat výrazům, které ho rozzlobí - snadno vybuchne vzteky.

7. Omezi etzv. "vnější podněty". Nemocný prochází stavem nadměrné citlivosti (rozjitření smyslů, zvýšeně citlivé vnímání vizuální, chuťové, sluchové, čichové i hmatové).

8. Dále je třeba omezit návštěvy kamarádů a kolegů, vyhýbat se hluku (omezit poslouchání hudby), vyřadit dlouhé večírky, nekonečné diskuse, vyčerpávající sportovní aktivity. V manickém stavu jsou zakázány povzbuzující prostředky (coca-cola, káva, čaj, alkohol...)

9. Snahu o umírnění pacienta mu nedávejte najevo. Nemocný by vaši snahu nepochopil, domníval by se, že ho "dirigujete" a zacházíte s ním jako s dítětem.

10. Snažte se kontrolovat jeho rozhodnutí (riziko velkých finančních výdajů, půjček atd)

11. Ostatní důležitá rozhodnutí v rodině nechte na pozdější dobu.

12. Snažte se odolávat charizmatu nemocného - bývají velmi přesvědčiví, navíc mají sklon k manipulaci.

13. Učiňte ochranná opatření - schovejte klíčky od auta, bankovní karty (lékař může dokonce požádat soud o ochranu majetku, pokud to bude nutné).

14. Ujistěte se, že nemocný bere správně léky, nemocní v manickém stavu nemají potřebu léky brát, protože se cítí skvěle.

15. Během období zklidnění (remise) si vypracujte plán akcí, jak postupovat při opětovném relapsu (znovu propuknutí choroby).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)