Neodolatelný intelektuál (Jiří Adamíra)

6. června 2014 v 3:59 | Ravicu |  Umění, co mě hřeje
Své dnešní povídání z kruhů uměleckých věnuji úžasnému herci Jiřímu Adamírovi, který si jistojistě nezískal jen moje srdce.Jiří Adamíra se narodil 2. 4. 1926 Dobrovicích. Herectví však v plánu vůbec neměl, studoval gymnázium, později elektrotechnickou průmyslovku. Šťastná náhoda ho v devatenácti přivedla do Divadla mladých pionýrů. Ku spokojenosti všech stran se začal věnovat herectví.

Jiří patřil mezi herce, kteří nejen že hrají, ale také jsou. Jakákoliv postava v jeho podání působila osobitě. Ostatně v pozdějším věku, kdy začal vyučovat na konzervatoři, vedl své svěřence k tomu, aby na podium pouze nehráli, ale také byli!
Jiří byl už od pohledu intelektuál, což mu nikterak nebránilo, aby brilatně zahrál i komediální postavy. Nejblíže mu byly postavy skeptické a ironické.

Na zkoušky přicházel dokonale připravený, byl náročný k sobě i k druhým. Byl schopný nabídnout režisérovi několik možných řešení a ještě uměl poradit kolegům, jak to udělat, aby výsledek byl co nejúčinnější.

Jiřího ale neznáme jenom z divadla, ve filmu měl plno rolí, na něž nelze zapomenout. U mě mezi ně jednoznačně patří filmy Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou a Byl jednou jeden dům. Kdybych měla jmenovat všechny filmy, seriály a divadelní představení, kde Jiří hrál, nestačil by ani tento blog :) V neposlední řadě musíme zmínit jeho sametový hlas, který uplatnil nejen v dabingu, ale zejména při natáčení rozhlasových her, kterých taktéž není málo ...

Byl dvakrát ženatý. Se svou životní partnerkou, herečkou Hanou Maciuchovou se nikdy neoženil. Nevím, jak na širokou veřejnost, ale na mě působili jako dokonalý, sehraný, intelektuální a krásný pár. Lepší dvojici jsem opravdu nikde neviděla :) Co se potomků týče, pamatuji si pouze syna Marka Adamíru a jenom z toho důvodu, že je lékař (moje deformace) a ještě kardiolog!!!! (těší mě, že máme společný obor :) ) Jiří Adamíra bohužel odešel předčasně - podlehl pooperační komplikaci po výkonu na páteři pro rakovinné bujení.

Moje cesta k Jiřímu Adamírovi byla složitá. Pamatuji si, že jako dítě jsem ho neměla ráda. Důvod je mi dodnes záhadou. Možná jízlivost, která se dítěti nelíbí? Nevím, kolik mi bylo, byla jsem opravdu malá, když jsem ho prvně zaregistrovala, bylo to v epizodní roli v seriálu Chalupáři. Od té doby jsem Adamíru bojkotovala a že já jsem jako dítě byla excelentní bojkotér! :) Jenže s věkem se moje škatulka trochu zamíchala a hle! Jiří Adamíra je a bude navždy mou srdeční záležitostí! Velký obdiv a úcta, více takových lidí! Mimochodem, když jsem prvně viděla Modlitbu pro Kateřinu Horowitzovou, seděla jsem s otevřenými (a to doslova!) a ani jsem nemrkala (to je blbost, mrkala, ale jakoby se stalo!).


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 synthetic synthetic | Web | 21. června 2015 v 9:27 | Reagovat

kratkobe sms pujcky 4000 :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)