Od reality k teorii a zpátky k praxi (téma: Hlasy v hlavě)

19. června 2014 v 14:33 | Ravicu |  Téma týdne
Ta malá desítečka, co mě zná, si jistě mne ruce a říká si - "tenhle článek jakoby jí udělali na míru"! Blázen má své bláznivé téma! Máte pravdu, nezklamu!


Pokud má někdo zájem, může si v příslušné rubrice přečíst o nejbližším tématu k tématu týdne. Sakra, zase ten můj krkolomný jazyk. Já mám dnes v úmyslu nahlédnout do několika svých duší a to duše depresivní, duše manické a duše zdravotníka.

Nejsem sice schizofrenik, ale to mě nijak nedistancuje od tématu vedeného psychiatrickým směrem, jelikož i bipolární lidé mají své hlasy. Je jedno, jestli Vám zrovna Váš vnitřní hlas našeptává, jak jste neschopní, nebo na druhou stranu, že jste světoví! Není to hlas, který by člověk reálně slyšel v nerealitě, je to pocit, který je jakýmsi našeptáváním Vašeho chorého mozku do Vaší duše. Vlastně je to jako schíza, jen nic neslyšíte, jenom cítíte!

Na druhou i já sama mám zkušenost s tím, že oba z bipolárních stavů mohou mít psychotické projevy. Cože to je? Jste na vrcholu jednoho ze stavů - buď deprese před sebezničením, nebo mánie před průserem - a najednou vidíte nebo slyšíte to, co není. Paradoxem je, že v depresi si uvědomíte, že jste v podstatě blázen, protože víte, že to, co slyšíte nebo vidíte, je jen výplod Vaší hlavy, což Vás samozřejmě vrhá do ještě horší deprese. Zatímco manický psychotik tu realitu nevidí. Ten je naprosto přesvědčen, že ten satelit od naproti je vysílač KGB, která po Vás jde už delší dobu! Výhodu máme my, cyklothymici, kteří se většinou do tak vrcholné fáze nedostaneme a pokud ano, naše rychle cyklující bipolárka nás vrhne opět dolů - tady bývá problémem spíš paměť!

Ač jsem docela obstojný empatik, nedokážu si představit stav pana schizofrenika. I když znám na to velmi dobré cvičení! Když jsme měli ve škole povinnou praxi na psychiatrii, jezdili jsme do jedné pražské nemocnice, kde nás vedl vrchní bratr psychiatrie - jméno už si bohužel nepamatuju, ale byl skvělej! Vypadalo to asi následovně. Vytvořili jsme skupiny o čtyřech lidech. Jeden byl schizofrenní, jeden byl třeba náhodný chodec, který se ptá na cestu a dva byly vnitřními hlasy. Chodec se začal ptát schizofrenního figuranta na cestu, když do toho z každé strany, začaly mluvit hlasy a to přímo do ouška! No jelikož jsme byli jelita, samozřejmě jsem opakovali oblíbené věty typu "zabij ho, nebo zabije on tebe"! Můžu Vám říct, že se opravdu nejde soustředit nebo vyselektovat jen to důležité, o čem se chcete bavit Vy - prostě Vám do toho pořád někdo kecá! Hlasy navíc měly úkol stupňovat své kecání a masírování mozků. Figuranti schizofreniků odpadávali s vytřeštěnýma očima jeden po druhém, zatímco zbytek skupiny se chlemtal jak utržený ze řetězu. Smích všem došel až ve chvíli, kdy jsme se v roli schizofrenního figuranta vystřídali všichni! Dodnes nikdo nezapomněl ten pocit. Pocit, že jste mimo a že nejste schopní s tím cokoliv udělat a dokonce pocit, že by se Vám to stalo realitou. Byl to opravdu blázinec!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 19. června 2014 v 14:48 | Reagovat

Tvůj článek mě v určitém směru pobavil u poučil, moc se mi líbí tvůj styl psaní. :-)

2 Znovuzrozený Znovuzrozený | E-mail | Web | 19. června 2014 v 15:04 | Reagovat

Vybavil se mi tento pokus:
http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/simulator-schizofrenie ... Nemyslím, že by bylo špatné si to zkusit. na druhou stranu, proč všechno, co se lidem liší, je vnímáno jako výstřední a šílené. :D Proč by vlastně hlasy, které schizofrenici slyší, nemohly být jen něčím, co zkrátka "normální" lidé nevnímají. Nechci tu zabředat do diskutabilní bažiny a moc tu spamovat. Článek se mi líbil, takže pokračuji v prohlídce blogu.

3 Ravicu Ravicu | E-mail | Web | 19. června 2014 v 15:10 | Reagovat

[1]: Děkuji, budu se snad červenat :)

[2]: No a víš, že mě to taky kolikrát napadlo, že třeba schizofrenici jsou vlastně normální a ostatní jsou blázni, když to řeknu hodně zjednodušeně samozřejmě, jsem ráda, že to někdo vyslovil za mě. Na odkaz se určo mrknu, díky moc ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)