Řebříček

1. srpna 2014 v 4:23 | Ravicu |  Made in příroda
Jako první bylinku o které bych něco málo napsala a kterou bych představila jako přírodní lék je řebříček obecný. Proč právě ten? Vídám ho ve volné přírodě více než často. Dokonce nejenom v přírodě, ale i v rušných a znečištěných lokalitách, jako třeba u silnic ve městech.


Jak jsem se dočetla, tak nejznámější a nejvyskytovanější je řebříček luční. Ten roste v celé ČR, hlavně v teplých a mírně teplých oblastech. Mezi další druhy patří řebříček obecný pravý, řebříček chlumní a řebříček pannonský.Poslední zmiňovaný je velmi vzácný a můžeme ho vyjímečně najít ve stepních oblastech.

Latinsky se řebříček nazývá Achillea.

Pokud chceme řebříček sbírat pro léčivé účely, pak sbíráme nať a květy, stonky se nepoužívají. Sušíme ve slabých vrstvách, nejlépe však zavěšené ve snopečcích a to ve stínu a na dobře větraných místech. Správně usušený řebříček si zachová původní barvu, má slabou aromatickou, kořennou vůni a hořkou chuť.

řebříček obsahuje několik účinných látek, jedná se především o silici, která je velmi podobná jako silice heřmánku. Obsahuje i flavonoidy, hořčiny, kumariny, organické kyseliny a anorganické látky, především manganové soli.

Vnitřně, nejčastěji jako čajový nálev, se řebříček obvykle používá jako spazmolytikum (uvolňuje křeče) a cholagolum (podporuje tvorbu žluči). Řebříček zlepšuje překrvení organismu, relaxuje svaly, příznivě ovlivňuje některé anémie. V malé méře působí proti nespavosti, a zklidňuje, což platí zejména pro ty, kteří trpí pocity "neklidných nohou". Léčebného účinku se dosahuje pitím dvou až tří šálků teplého řebříčkového čaje.

Řebříček v kostce

  • Z řebříčku se připravují nejčastěji nálevové směsi.
  • Výluh se připraví ze dvou čajových lžiček řezané natě na šálek vody.
  • Pije se teplý, třikrát denně před jídlem.
  • Dříve se používal k obkladům a koupelím při zánětech a jako protikrvácivý prostředek.
  • Vnitřně se užívá při žaludečních obtížích, průjmech a jako žlučopudný prostředek.
  • Má značný baktericidní účinek a uvolňuje křeče hladkého svalstva trávicího traktu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)