Romantika? Ani náhodou (Schody do nebe)

31. července 2015 v 20:07 | Ravicu |  Umění, co mě hřeje
Chce se mi napsat, že tuhle písničku zná každý, ale zatím skoro u všech písniček tady, mi pak dojde, že tu občas čítají i mladší kategorie, takže Vám představuji tuto píseň, která ve mě probouzí toliko rozličné pocity a právě to je jeden z důvodů, proč jí tu chci mít.


Písničku Schody do nebe napsal Karel Kopecký (hudba) a Jindřich Faktor (text). Nazpíval jí sám autor Karel Kopecký a dokonce je hlavním aktérem ve videoklipu této písně. V roce 1964 dokonce vyhrála Zlatého slavíka v kategorii píseň. Mimochodem tehdy byl Zlatý slavík anketou časopisu Mladý svět, která odstartovala v roce 1962. Později píseň přezpíval Waldemar Matuška, ale již nedosáhl takového úspěchu jako původní verze. Víc informací Vám asi nepředám, ač jsem starý sběrač, badatel a hledač, nikde jsem o Karlu Kopeckém nenašla jediné písmenko. Jediné co vím je, že byl kameraman a stál za kamerou u některých dobrých filmů jako např. Metráček (1971) nebo Šaty (1972).

Jako vždy nabídnu odkaz na video, které stojí za pozorný pohled, poslech a zkrátka zapojení vícero smyslů. Proč? Při pohledu na videoklip vidíme mnoho humoru, objevují se groteskové zvuky a oxymoróny. Mě ale přišlo, že klip tak trochu maskuje pravou tvář písně. Vážně je to tím, že jsem blázen? Možná, ale kdo chce stavit schody do nebe pro kohosi, aby se aspoň trochu usmál, protože jak sám ví, tak život na zemi lehký není a vídí, že toho kohosi to tady nebaví a všechno ho unaví.... Není tu místa pro tebe, zkrátka musíš jít do nebe. To mi přijde jako tzv. zrcadlení, čili zopakování toho, co dotyčný řekl. A tam, kde žijí andělé budeš šťastný... Já vidím prostě depresivní ladění. Moje kolegyně tvrdí že si to pletu, že se jedná o smíření a možná, že má i pravdu, ale já mám zkrátka tento svůj umíněný pocit. Navíc, když se v mezihře rozezvučí tenor saxofon, můj pocit bolesti a očekávané nebeské naděje se ještě více prohloubí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 neres neres | E-mail | 1. listopadu 2018 v 0:04 | Reagovat

Dobrý den
Nenechte se zmást, tento pán s kameramanem
FSG - dnešní Filmové studio Zlín Karlem Kopeckým nemá vůbec nic společného.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)