Auschwitz - Birkenau

28. prosince 2016 v 16:33 | Ravicu |  Nad tímto se zamysleme...
Nedalo mi to a odvážila jsem se k výletu do Osvětimi a Březinky. O druhou světovou válku se hodně zajímám, tak jsem si řekla, že bych to asi měla vidět na vlastní oči, i když jsem tušila, že to bude velký citový otřes. A byl!

Fotky se mi moc nepovedly, ale nakonec to bylo asi to poslední proč tam člověk jel, že... Nemůžu říct, že bych se dozvěděla něco úplně nového, jelikož ještě patřím ke generaci se zájmem o historii a neustále sleduju dokumenty a čtu knihy, ale plno informací mi do sebe zapadlo a spojilo se.

A to, že je člověk na tom místě, vidí to tváří v tvář a vidí, jak je to monstrózní, i když čísla zná, fakta také zná, ale tady, tady si člověk uvědomí dvojnásobně tu tíhu, bolest, hrůzu a zůstává mu rozum stát. Měla jsem často slzy v očích, kolikrát jsem si říkala, že to se mnou snad šlehne... A navíc náš průvodce byl dokonalý!

Jelikož jsme s kamarádkou jeli s cestovkou, nemá asi smysl psát, jak to probíhalo. Všechno jsme měli zařízené, dopravu, vstup, průvodce. Před vstupem musíte projít bezpečnostním rámem a docela důkladnou prohlídkou. Musím říct, že v první chvíli mě to překvapilo, než mi došlo, že u lidí člověk nikdy neví... Po kontrole, dostanete u vchodu sluchátka s vysílačkou, kterou si naladíte na frekvenci Vašeho průvodce. Jelikož na místě chodí spousta skupin s průvodci a někdy by nebylo slyšet ani průvodce, je to poměrně dobré řešení... Pokud si chcete koupit nějakou upomínku, můžete platit jenom zlotými, ale na místě jsou směnárny.

Fotografové to mají obtížné, jelikož nějaké dlouhé postávání a vejrání nepřipadá v úvahu. Pro fotografa se tak chvílemi prohlídka může stát maratónem. Stejně jako je obtížné rychlé přenastavení foťáku. Z temného baráku na venkovní světlo, venku chvíli svítí slunce, pak je totálně zataženo, některé expozice jsou nasvícené, některé ne.

Začneme tradiční fotkou

Ještě pořád to není na omdlívání, ale přes to, že tento nápis je milionkrát focen a prezentován, stejně se tam člověku nechce. Když pohlédnete vzhůru, je nad Vámi strážní věž.


Když projdete, máte zvláštní pocit "tak už jsme v tom". Člověk očima bloudí po okolí, snaží se zorientovat.


Vzhledem k velikosti komplexu máte pocit, že je to vesnice za městem, nebo možná i maloměsto. Začínáte vnímat tu monstróznost a začínáte si všímat všudypřítomných ostnatých drátů...


Než dojdete do prvního baráku, dostáváte nějaké základní informace o táboře. V prvním baráku dostanete to nejdůležitější upozornění "kdo nezná minulost, je předurčen k tomu, jí opakovat" a v závěsu za tím je urna s popelem, s dochovalým popelem obětí.


Postupně vidíte všechno, co se tam odehrávalo. Od pamětních desek s obětmi, po fungování tábora, nalezených předmětů, úborů, no zkrátka všeho. Nemá cenu to vyjmenovávat, dávám pár fotek.


K vidění byly i kresby vězňů.


Skoro pěkný výhled....Doleva nebo doprava?


Proslulý blok 15


A některé další


Venku toho bylo k vidění víc, naříklad tento válec sloužící k "drcení vězňů"


Tak zase z venku


"Bezvadná věc". Smrtící granulky, stačila jedna na zabití několika set....


Pece pro ty, kteří nevydrželi pracovní tempo nebo skonali v důsledky nějaké infekce apod...


Poslední fotka před opuštěním tábora


Pak jsme přejížději do Březinky. Už tak dosti traumatizovaní, jsme z autobusu viděli ještě větší hrůžu, než doposud. Když přijíždítě do Osvětimi, není to tak hrozné, prostě cihlové baráčky, ale Březinka? Pustina a komíny...

Tradiční fotky vstupu s kolejkou, po které vlaky vozily mrtvé přímo do pecí


A bez kolejky


Nešlo mi moc fotit, třásla se mi ruka. Tahle fotka je ale slabota. Všude trčely pozůstatky po pecích, miliony komínů do nedohledné dálky


Drsné podmínky před koncem


A na závěr náš úžasný pan průvodce! Byl to Polák, ale mluvil skvěle česky a ten přízvuk ještě umocňoval jeho velmi poutavé a mrazivé vyprávění! Bohužel si nepamatuju jméno :-( ale snad někdy budu mít možnost mu poděkovat!


Návštěvu Osvětimi a Březinky bych dala povinně do osnov pro základní školy!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
 
Autorská práva na blogu:
- obrázky v článcích jsou vkládány pomocí vyhledavače s vyjímkou rubriky "Můj život za sklem", tyto fotky pochází z mé dílny
- básně, povídky, recenze, informace taktéž z mé dílny
(Ravicu)